top of page

ASP – pasja czy zawód?

Na to pytanie próbowali sobie odpowiedzieć uczniowie klas: TOR, DZJ, AP, MAT uczestnicząc w Dniach Otwartych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w dniu 11 marca 2017 r.

Przekraczając progi uczelni, wchodząc w korytarze obwieszone pracami plastycznymi studentów czuje się magię, tajemniczość, specyficzność i charakter tego miejsca.

Szkoły artystyczne mają niepowtarzalny klimat. Nauka w nich niewiele ma wspólnego z normalnym studiowaniem, ale za to na zawsze zostaje w pamięci. Zajęcia w małych grupach do późnych godzin wieczornych – wspólne tworzenie, projektowanie to niepowtarzalne doświadczenie, możliwe tylko na takich studiach. Akademia Sztuk Pięknych dzisiaj, to nie ta sama uczelnia, co w czasach Jana Matejki - od wirtualnej rzeczywistości po najbardziej klasyczne techniki graficzne.

Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć pracownie: litografii, sitodruku, druku wklęsłego i wypukłego (druk można odbić na swojej odzieży), Pracownię Projektowania Graficznego (projektowanie znaków, multimedia, gry komputerowe, fotografia), Pracownię Rzeźbiarską i jej filozofię tworzenia. Druk 3D, frezowanie, cięcie laserem, budowa obiektów, rysunek prezentacyjny i rysunek modela.

Największe wrażenie wywarła na uczniach Katedra Mody ASP z nowoczesnym Centrum Promocji Mody z jej charyzmatyczną mentorką, kierownikiem Katedry Ubioru Dorotą Sak. 24-metrowy wybieg multimedialny dla modelek - pod względem długości najdłuższy w Europie i drugi na świecie. W salach wystawowych prezentowana była biżuteria a w kinie 3D prezentacje wydziałów uczelni.

Różnorodne projekty graficzne towarzyszą nam wszędzie. Ktoś zaprojektował nasz ubiór, nasze meble, rzeczy codziennego użytku. W drodze do szkoły, pracy mijamy reklamy. Wydaje się, że osoby z umiejętnościami graficznymi będą zawsze poszukiwanymi pracownikami.

- Dzisiaj może każdy zostać grafikiem komputerowym. Powszechność programów komputerowych i ich dostępność jest tak duża, że możemy nauczyć się podstaw w kilka chwil.

To co odróżnia grafika zawodowego od amatora, jest przede wszystkim dobry pomysł i przeniesienie go na papier bądź ekran w możliwie jak najbardziej czytelny i prosty sposób. Umiejętności projektowania, które przydadzą się w przyszłej pracy możemy zdobywać od dziecka, rozwijając wyobraźnię poprzez zabawy, czytanie i oglądanie ładnie zaprojektowanych książek, jak również zdobywanie edukacji plastycznej w szkole średniej a później na wyższej uczelni.

Uważam, że do robienia ulotek i banerów do marketów nie trzeba koniecznie renomowanej artystycznej uczelni. Jeżeli chcemy poznać zasady grafiki, doboru i działania kolorów, kreatywnego sposobu myślenia – polecam Akademię Sztuk Pięknych.

Organizatorem wycieczki do Łodzi na Dni Otwarte ASP, jest absolwent tej uczelni- Wydziału Malarstwa i Grafiki, nauczyciel zawodu w Technikum Organizacji Reklamy

– Stanisław Mulewicz


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page